Poloha při spánku má značný vliv na celkové zdraví člověka, obzvláště jedna konkrétní:

Poloha při spánku má značný vliv na celkové zdraví člověka, obzvláště jedna konkrétní:

Kvalitní spánek je jedním ze základních předpokladů zdraví, protože spánek dává možnost tělu a všem orgánům jeho regenerovat a obnovit potřebnou energii. Má také blahodárný a nezastupitelný vliv na duševní zdraví člověka, které, jak vědci čím dál více zjišťují, je od fyzického zdraví neoddělitelné.

Je zajímavé a možná jste to nevěděli, že kromě délky spánku, klidného, příjemného prostředí a co nejčistší mysli má na zdraví člověka vliv také poloha, kterou tělo ve spánku zaujímá. Podívejte se s námi na to, která poloha pro spaní je lepší, která může více přispět k fyzickému zdraví i duševní pohodě člověka.

Výhody spaní na levém boku

Mezi hlavní výhody spánku na levém boku patří zejména

  • lepší činnost kardiovaskulárního systému
  • zlepšení funkce celého trávicího systému
  • optimální fungování lymfatického systému

Pro zdravého člověka, který netrpí kardiovaskulárním onemocněním, je z hlediska činnosti tohoto systému nejlepší spát na levé straně, protože dochází zejména k optimálnímu krevnímu oběhu. To je podstatné například pro ty, které trápí křečové žíly.

Spánek na levé straně má rovněž pozitivní vliv na funkcí trávicího systému, zejména tlustého střeva. Orgány tvořící trávicí soustavu jsou v poloze, která je optimální pro tvorbu enzymů. Pokud vás trápí překyselení žaludku, je vždy vhodnější zvolit pro spaní tuto polohu, protože kyselost snižuje a zmírňuje tak i nepříjemné pálení žáhy.

Pokud spíte na levém boku, lymfa snadněji proudí tělem a udržuje lymfatický systém v rovnováze. Lymfa je přitom pro tělo velice důležitá, protože slouží k filtraci a poté odvodu škodlivin z těla, a to jak vnitřních škodlivých látek, tak také těch z vnějšího prostředí. Slouží také jako přirozená ochrana lidského těla před různými onemocněními, zejména nádorovými a infekčními.

Poloha na levém boku je doporučována také těhotným ženám, a to zejména kvůli sníženému tlaku na játra a zlepšení oběhu krve ve všech důležitých orgánech. Navíc, spánek v této poloze zmírňuje bolesti zad, a to tím, že je zde menší tlak na oblast páteře.

Kdy levá strana nemusí být výhra

Jakkoliv je spaní na levém boku odborníky doporučováno jako vhodnější z hlediska zdraví, přesto i z tohoto pravidla existují určité výjimky.

Pokud trpíte spánkovou apnoe, kdy dochází k samovolné náhlé zástavě dýchání, případně trpíte například ischemickou chorobou srdeční nebo jiným kardiovaskulárním onemocněním, lze jen doporučit konzultovat optimální polohu při spánku s odborným lékařem.

Jak se naučit spát v nové poloze

Pokud jste si výše uvedená doporučení vzali k srdci, ale nejste zvyklí spát ne levém boku, máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci snadněji si na novou polohu zvyknout.

Na pravé straně postele můžete přes noc nechat svítit noční lampičku, protože tělo má přirozený zvyk otočit se na stranu směrem od světla.

Další možností je položit si za záda překážku, například ve formě velkého polštáře. Ta totiž zabrání tomu, abyste se ve spánku přetočili na druhou, dosud preferovanou stranu.

Autorem tohoto článku je portál https://www.zdravestravovani.eu/

TIP NA DÁREK:

Menší keramické aromalampy s vonným voskem.
Cena je85,- Kč / ks

VÍCE ZDE