Čaj z citronu a zázvoru – jedinečný přírodní lék

Málokdo ví, že listy z tohoto běžného stromu jsou zdraví prospěšné:

Většina lidí asi zná blahodárné účinky vlašských ořechů, ale málokdo si uvědomuje, že stejně důležité jsou i listy ořechu.

Vlašský ořech je strom známý pro své plody, ale jeho listy také obsahují mnoho prospěšných složek pro lidské zdraví. Listy vlašského oříšku byly v tradiční medicíně využívány kvůli svým léčivým vlastnostem. Listy obsahují vitaminy, glukosidy, flavonoidy, karotenoidy a aromatické silice. Pro zlepšení našeho zdraví můžeme využít nejen listy, ale i slupku nezralých ořechů a také mladé plody, které ještě nemají tvrdou skořápku. Zde je několik zdravotních benefitů spojených s užíváním listů z vlašského oříšku.

1. Antioxidanty pro ochrannou bariéru

Listy z vlašského oříšku jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou polyfenoly a flavonoidy. Tyto látky mohou pomoci neutralizovat volné radikály v těle a chránit buňky před oxidativním stresem. Oxidativní stres je spojen s mnoha zdravotními problémy, včetně stárnutí a chronických onemocnění.

2. Podpora zdraví srdce

Listy z vlašského oříšku obsahují látku známou jako juglon, která má protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou přispět k podpoře zdravého srdce tím, že působí proti zánětům, které jsou spojeny s kardiovaskulárními problémy.

3. Kontrola krevního cukru

Výzkum naznačuje, že extrakt z listů vlašského oříšku může pomoci udržet stabilní hladiny krevního cukru. To může být zvláště prospěšné pro lidi s diabetem nebo těmi, kteří se snaží udržet zdravé hladiny cukru v krvi.

4. Protizánětlivé účinky

Listy z vlašského oříšku obsahují fytochemikálie s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou podporovat celkové zdraví tím, že snižují záněty v těle. To může mít pozitivní vliv na různé zdravotní problémy spojené se zánětem, včetně artritidy a alergií.

5. Možná antimikrobiální účinnost

Některé studie naznačují, že listy z vlašského oříšku mohou mít antimikrobiální účinky, což znamená, že mohou pomoci bojovat proti bakteriím a mikrobům. Tento efekt může podpořit celkovou imunitu těla.

Jak připravit odvar z ořechových listů

Odvar připravíte tak, že do hrnce vložíte polévkovou lžíci sušených listů a zalijete je 0,5 litru vlažné vody. Celou směs zahřívejte 10 minut, aniž byste ji nechali vařit. Odstavte z ohně a počkejte dalších 5 minut. Odvar můžete použít k výplachu úst a dásní. Kromě toho lze obklady z odvaru a máchání nohou použít k léčbě pásového oparu a nadměrného pocení nohou.

Pro zlepšení stavu pokožky můžeme použít 80 g rozdrcených listů s přídavkem sušené ovocné kůry. Přidáme 300 g libovolného rostlinného oleje a odložíme na 20 dní na tmavé místo. Odvar ze lžíce suchých listů a 0,5 l vody pomůže při lymfadenitidě, cystitidě a mastitidě. Stačí vypít 2 polévkové lžíce nápoje, 3 krát denně, půl hodiny před jídlem.

Z listů ořešáku můžeme také připravit tinkturu, která pomáhá léčit zánět prostaty. Jednu polévkovou lžíci listů zalijeme 200 g vodky. Tinkturu odložíme na 2 týdny na tmavé místo a čas od času protřepeme. Připravený nápoj pijte 2 krát denně, 20 minut před jídlem, v množství 30 kapek.

Autorem tohoto článku je portál https://www.zdravestravovani.eu/

TIP NA DÁREK:

Menší keramické aromalampy s vonným voskem.
Cena je 65,- Kč / ks

VÍCE ZDE