Hořká čokoláda je silný zdroj antioxidantů, který chrání pokožku a snižuje krevní tlak.

Hořká čokoláda je silný zdroj antioxidantů, který chrání pokožku a snižuje krevní tlak.

Hořká čokoláda kromě lahodné chuti dokáže nabídnout spoustu zdravotních výhod pro lidské tělo. Její mírná konzumace může pomoci s několika zdravotními stavy.

Umírněná konzumace tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaa dokáže tělu dodat potřebné antioxidanty a minerály a chránit před srdečními chorobami. Hořká čokoláda je nabitá živinami, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví. Je vyrobena ze semen kakaovníku a je to jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů, jež můžete najít.

Kvalitní hořká čokoláda je plná živin

Pokud si koupíte kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa, kupujete si potravinu plnou živin. Obsahuje slušné množství rozpustné vlákniny a je nabitá minerály. Jedna tabulka hořké čokolády, tedy 100 g, se 70–85 % kakaa obsahuje:

  • 11 g vlákniny,
  • 66 % DV železa,
  • 57 % DV hořčíku,
  • 196 % DV mědi,
  • 85 % DV manganu.

Kromě toho nabízí dostatek draslíku, fosforu, zinku a selenu. Samozřejmě 100 g je poměrně velké množství a není to něco, co byste měli konzumovat denně. Tyto živiny také obsahují 600 kalorií a mírné množství cukru. Z tohoto důvodu je nejlepší konzumovat hořkou čokoládu s mírou.

Silný zdroj antioxidantů

Hořká čokoláda je plná organických sloučenin, které jsou biologicky aktivní a fungují jako antioxidanty. Mezi ně patří mimo jiné polyfenoly, flavanoly a katechiny. Polyfenoly v hořké čokoládě mohou pomoci snížit některé formy LDL „špatného“ cholesterolu v kombinaci s jinými potravinami, jako jsou mandle a kakao.

Může zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak

Flavanoidy v hořké čokoládě mohou stimulovat endotel, výstelku tepen, k produkci oxidu dusnatého. Bioaktivní sloučeniny v kakau mohou zlepšit průtok krve v tepnách a způsobit malý, ale statisticky významný pokles krevního tlaku.

Chrání před vysokým cholesterolem

Konzumace tmavé čokolády může zlepšit několik důležitých rizikových faktorů srdečních onemocnění. Může chránit i před vysokým cholesterolem. Konzumace hořké čokolády doplněná o flavanol lykopen významně snižuje hladiny celkového cholesterolu, LDL „špatného“ cholesterolu a triglyceridů.

Může snížit riziko srdečních onemocnění

Sloučeniny v hořké čokoládě se zdají být vysoce ochranné proti oxidaci LDL. Z dlouhodobého hlediska by to mělo způsobit, že se v tepnách usadí mnohem méně cholesterolu, což má za následek nižší riziko srdečních onemocnění.

Může chránit vaši pokožku před sluncem

Bioaktivní sloučeniny v hořké čokoládě mohou být také skvělé pro vaši pokožku. Flavanoly mohou chránit před poškozením sluncem, zlepšují prokrvení pokožky a zvyšují hustotu a hydrataci pokožky. Pokud plánujete dovolenou na pláži, zvažte, zda si v předchozích týdnech a měsících nevychutnáte extra hořkou čokoládu. Pamatujte však, že čokoláda nemůže nahradit opalovací krém a jiné formy sluneční ochrany.

Mohla by zlepšit funkci mozku

Dobré zprávy ještě neskončily. Tmavá čokoláda může také zlepšit funkci vašeho mozku. Kakaové flavanoidy mohou pomoci zachovat kognitivní funkce u starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou a snížit možnost progrese do demence. Kakao navíc obsahuje stimulační látky, jako je kofein a theobromin, což může být klíčový důvod, proč může krátkodobě zlepšit funkci mozku.

Autorem tohoto článku je portál https://www.zdravestravovani.eu/

TIP NA DÁREK:

Menší keramické aromalampy s vonným voskem.
Cena je85,- Kč / ks

VÍCE ZDE